Imitace betonové stěrky svépomocí

Bílé stěny pokoje jsem chtěla doplnit něčím, co upoutá pozornost a zároveň moc nestojí. Je obecně známo, že mé oblíbené betonové stěrky se pohybují v řádech tisíců korun za metr čtvereční, což bylo v případě mé nízkonákladové rekonstrukce nepřijatelné. Proto jsem hledala výrazně levnější alternativu.

Moje kamarádka si krb vyzdobila tak, že jej namalovala na požadovanou barvu a poté barvu roztírala houbičkou. Fotografii nemám, ale výsledek byl podobný tomu na obrázku níže.

Já jsem šla trošku jiným směrem, neboť jsem od toho očekávala víc. Dlouho jsem hledala na internetu, pouštěla si velké množství videí, až jsem se rozhodla pro produkt z prodejny Hornbach. Nicméně aplikovaný jinak než je uvedeno v přiloženém návodu.

Nákup materiálu

Když jsem jej jela koupit, zastihla mne nepříliš příjemná prodejní poradkyně, která mi vnucovala jejich řešení a nedokázala pochopit, že to tak nechci. Její 11 letá praxe, kterou se prezentovala, je sice úctyhodná, ale nevede k novým řešením. Naštvaně jsem se tedy sbalila a odjela pryč, což bylo také způsobeno tím, že na mne již čekaly jiné povinnosti a neměla jsem čas se s ní dohadovat. Možná si říkáte, proč jsem věci nevložila do vozíku a prostě je nekoupila. To jsem taky chtěla udělat, ale paní mne pronásledovala. Když mne viděla s danými nástroji ve vozíku, ihned přiklusala a opět do mne ryla, že s tímto nic nevykouzlím.

S broukem v hlavě jsem tedy znovu usedla k internetu a přemýšlela nad tím, dokud jsem se opravdu neujistila v tom, že si půjdu svojí vlastní cestou. Se stejným seznamem jsem vyrazila do prodejny Hornbach znovu. Již jsem se s paní nepotkala, takže jsem si mohla v klidu nakoupit.

Až doma jsem si uvědomila, že Hornbach umožňuje vrácení nepoužitého materiálu, takže jsem pro jistotu ještě dokoupila 1 kýbl speciální strukturální barvy StyleColor. Podle spotřeby uvedené na kbelíku mi to mělo vyjít i s jedním, ale musela jsem brát v potaz rozdílnou techniku použití.

Přípravy na nanášení designového nátěru

Nejdůležitější bylo si na práci vyhradit dostatek času a další ruce, neboť použitá technika se musela aplikovat při jednom zátahu ve dvou fázích. Teď již vím, že bych to teoreticky zvládla i sama, ale bylo by to hodně psychicky a fyzicky náročné.

I když to na kbelíku barvy nebylo uvedené, zeď jsem den předem napenetrovala přípravkem HET A-Grund.

Poté jsem musela ochránit již namalované bílé zdi. To jsem udělala profesionální maskovací páskou Tesa, kterou jsem nalepila v malých ústřižcích na bílé zdi ve dvou pásech, neboť 1 by mi nepokryl šíři válečku. Důvodem lepení v krátkých ústřižcích je přesnost, které při lepení v kuse nemůžete nikdy dosáhnout.

Zároveň jsem páskou oblepila také potrubí radiátoru, který bych nejraději vyměnila za moderní typ, ale v případě ústředního topení v panelovém domě to není vůbec jednoduché.

Zkouška techniky

Když zkoušíte něco nového, dosud nepoznaného, máte obavy z toho, jak to dopadne. Z toho důvodu jsem si pořídila kus kartonu a danou technikou na něj zkusila nanést barvu. Zdálo se, že to půjde, proto jsem ani nečekala na druhou fázi techniky, protože na kartonu barva vůbec neusychala.

Imitace betonové stěrky

S velkým očekáváním a zároveň obavami jsem otevřela barvu StyleColor Beton a pořádně ji rozmíchala. Můj pomocník si vzal do rukou strukturální váleček, který pořádně namočil v barvě, váleček otřel o mřížku a začal barvu dlouhými tahy v silné vrstvě nanášet na zeď od stropu dolů.

Napjatě jsem to sledovala a čekala na svoji chvíli, která měla dle videí na internetu začít za zhruba 10 minut od nanesení strukturální barvy. Nicméně já jsem čekala cca 30 minut, jelikož barva byla dle mého názoru stále moc vlhká.

Prostoj jsem ale využila k nanesení barvy na okraje zdí a dalších míst, kam se nedalo se strukturálním válečkem dostat. K tomu jsem použila štětec, kterým jsem barvu nanášela v dostatečném množství ne roztíráním, ale jakoby razítkováním nebo jak to nazvat. Cílem bylo dosáhnout co nejpodobnějšího vzhledu, který zanechal strukturální váleček.

Po 30 minutách od započetí prací jsem si do rukou vzala nerezové hladítko a začala roztírat zavadlou barvu na zdech nepravidelnými a dlouhými pohyby do požadovaného vzhledu.

Tímto způsobem jsme zrealizovali imitaci betonové stěrky na celé zdi a spotřebovali jsme na 10 m2 1 a půl kbelíku strukturální barvy. Ještě během probíhajících prací jsem průběžně sundávala maskovací pásky ze zdí, abych se vyhnula nepříjemnostem s odlepením původního nátěru. To se naštěstí nestalo a já se mohla radovat s naprosto dokonalého výsledku, který předčil moje očekávání.

Rady na závěr

Realizovanou zeď musíte provést v jednom zátahu, aby nebyly patrné přechody. Také se nevyplácí něco opravovat, je lepší to nechat tak, jak se vám to povedlo napoprvé. Opravami dosáhnete akorát míst, která budou jednoznačně odlišná než ostatní a budou poutat pozornost.

Strukturální barvu můžete ještě natónovat do vámi požadovaného odstínu pomocí tónovacích barev. Do barvy lze přidat vločky, ať už v metalické, černé (v prodejně Hornbach pod označením Univločky) či jiné barvě.

Pokud chcete vyzdvihnout strukturu na zdi, je možné na ni dodatečně strukturovacím štětcem nanést lazuru v požadované barvě a poté ji hned setřít nerezovým hladítkem. To znamená, že lazura se dostane do otvorů, zatímco povrch zůstane v původní barvě a tím dojde k vykreslení dané struktury.

Pokud vám elektrikář zmastí elektřinu jako mne a zůstane vám tam elektroinstalační krabička, nezapomeňte si nanést barvu také na víčko. Sice na něm barva moc nedrží, ale když se budete snažit, nějak to půjde. Určitě to bude lepší než bílé víčko.

Dobře si zvolte také barvu podkladu, která může sem tam prosvítat. Já jsem měla tu výhodu, že byly vytvořeny nové omítky, které měly sami o sobě šedou barvu, i když výrazně světlejší.

Co budete potřebovat

 • Strukturovací barva
 • Malířská mřížka
 • Maskovací páska
 • Strukturovací váleček
 • Nerezové hladítko
 • Středně velký štětec

Časová náročnost

Ve dvou lidech nám 10 m2 stěrky zabralo zhruba 3 hodiny práce.

8 komentářů

  1. Krásný den Marku,

   z hlediska pevnosti ji v žádném případě nelze přirovnat k betonu, neboť se jedná o omítkovinu. Nicméně problém s odlupováním jsme nezaregistrovali, ale není aplikovaná v místech, kde by byla vystavena extrémnímu zatížení v podobě malých dětí apod. Ale spávám u ní, chytá se na ni a žádné vady na ní patrné nejsou. Jednoduše si ji představte jako strukturovanou omítku.

  1. Krásný den Michale,
   my jsme ji aplikovali na novou omítku, kterou jsme nejdříve napenetrovali, neboť předtím tam byl pouze panel s vrstvou tapet.
   Ve Vašem případě bude určitě nutné sundat původní barvu, jelikož by bylo velké riziko, že se začne loupat.
   Nicméně povrch, na který budete stěrku aplikovat musí být jednotný a barevně sladěný s finálním povrchem. Důvodem je skutečnost, že si myslím, že místy bude podklad prosvítat přes stěrku. V našem případě to není tak patrné, protože nová omítka byla šedá, ale pocitově si myslím, že to tak je. Případně byste musel aplikovat větší vrstvu stěrky.

 1. Dobrý den, mohu poprosit o přesný název produktu a případné info zda se dá omývat? Chtěl bych ji na wc. díky moc za vaši odpověď.

  1. Dobrý den Radku. Použili jsme produkt StyleColor Beton. Bez lakování to pravděpodobně omyvatelné vodou není, ale netestovali jsme to. Výrobce ale pro použití neuvádí místa se zvýšenou vlhkostí, jako koupelny nebo kuchyně, ale jen běžné obytné prostory, takže bych počítal s tím, že omyvatelné to není.

  2. Krásný den Radku,

   povrch určitě omyvatelný není. Zajisté je možné jej zalakovat a udělat tak z něj teoreticky omyvatelný povrch. Nicméně povrch je hodně strukturovaný, takže by bylo nutné si s lakem hodně pohrát, aby se dostal do všem skulin.

   Ale jak již bylo řečeno, nezkoušeli jsme to a ani to nemáme v plánu, neboť omyvatelnost v pokoji nepotřebujeme.

   Dále bych Vás chtěla upozornit, že jsme na imitaci neaplikovali postup uvedený na obale výrobku StyleColor Beton, ale víceméně vlastní. Pokud byste se do imitace včetně lakování vrhnul, byli bychom rádi, kdybyste Vaše poznatky s námi sdílel, aby mohli pomáhat dalším lidem.

   Hodně štěstí při práci 🙂