Sádrokartonářské práce svépomocí

Při úpravě dispozice vnitřních prostor můžete přistoupit k vytvoření příček z cihel, tvárnic a jiného zdiva, nebo zvolit lehkou konstrukci ze sádrokartonových či sádrovláknitých desek aj. Ta je vhodná kvůli rychlosti provedení, takzvané suché výstavbě, i když dnes již i zdivo lze zdít bez použití vody. K tomu navíc musíte připočíst, že na sádrokarton se nemusí aplikovat omítka.

Mimo příčky se sádrokarton hojně využívá k vytvoření podhledů a designových prvků v interiéru.

Materiály pro suchou výstavbu

V dnešní době je velmi populární suchá výstavba, která se vyznačuje svou rychlostí a jednoduchostí. Ale jaké materiály vlastně můžeme použít?

Sádrokartonové desky

Již z hlediska rozsáhlých možností použití sádrokartonu je logické, že neexistuje pouze jeden typ. Pro snadnější orientaci je výrobci rozlišili podle barev. Základním typem je bílý či šedý sádrokarton, který se používá všude tam, kde není vyžadována nadstandardní vlastnost.

Do koupelen a míst s vyšší mírou vlhkosti se aplikuje zelený sádrokarton, který je impregnován a dokáže tak lépe odolat vlhkému prostředí.

Pro milovníky ticha je vhodné použít modrý sádrokarton. Jedná se o akustickou desku, která vás ochrání proti hluku.

Posledním typem je růžový sádrokarton, který má vyšší protipožární odolnost, takže by se měl používat v místech exponovaných vyšší teplotou, tj. v okolí krbů, kamen, komínů, sporáků, ale také k obložení nosných konstrukcí a v případech, kdy chcete mít dům odolnější proti požáru. To znamená, že déle bude odolávat vzniklému požáru a hasiči tak budou mít vyšší šanci zachránit váš majetek.

Sádrovláknité desky

Mimo sádrokarton jsou k dispozici sádrovláknité desky, které jsou tvrdší, je možné na ně zavěsit těžší věci, ale na druhou stranu jsou dražší a hůře se s nimi pracuje. Pro představu se jedná například o desky Fermacell či Rigidur.

I tyto desky vyztužené papírovými vlákny se vyrábějí v několika typech, i když dle mého názoru již základní varianta poskytuje lepší odolnost proti vodě a protipožární i akustické vlastnosti než sádrokarton. Nicméně výrobci nebyli tak vychytralí a produkty odlišili pouze pojmenováním. Protipožární sádrovláknitá deska od Fermacellu se jmenuje Firepanel, parobrzdná Vapor.

Cementovláknité desky

Cementem pojené desky rovněž vyrábí Fermacell. Tyto desky s označením PowerPanel se používají do vlhkých prostor.

Co je zapotřebí k práci se sádrokartonem?

Po vhodném zvolení sádrokartonu a jeho tloušťky, která je standardně 12,5 mm, ale dá se sehnat i tlustší, si musíte opatřit profily, ke kterým sádrokarton budete kotvit.

Profily

K montáži příček a předsazených stěn se používají dva typy profilů – vodorovné a svislé. Důvodem je skutečnost, že vodorovný typ musíte připevnit na podlahu a strop (označení UW) a svislý typ připevnit ke zdi (označení CW) a zasunout do UW profilů. V praxi se můžete setkat s označením svislých profilů jako stojiny.

Další duet profilů se používá k vytvoření podhledů a podkrovních konstrukcí. Jako nosné profily se na zdi připevní UD profily, do kterých se zasunují CD profily.

Příslušenství

Při práci se sádrokartonem budete rovněž potřebovat spojovací materiál a tmely.

Postup sádrokartonářských prací na stropní konstrukci

I když se jedná o jednoduchou práci, je zapotřebí, aby se jí zúčastnili alespoň dvě osoby. Navíc si musíte dopředu rozmyslet, kde budete mít osvětlení. V našem případě budeme mít bodové LED osvětlení, které se musí zapustit do stropní sádrokartonové konstrukce. Tyto bodová světla mají tloušťku sádrokartonové desky, takže pokud není problém, když v místě bude profil. Jen je nutné si kabely připravit do oněch míst, jinak je poté budete těžko hledat.

Rozmyslete si, kde budete mít osvětlení.

Příprava pro montáž podhledového sádrokartonu

Jako první jsme si samonivelačním laserem na zeď přenesli body, které nám udávají rovinu. Pokud nepoužijete samonivelační laser, pak si musíte kvalitní vodováhou ověřit, že laser máte v rovině. Protože když ho postavíte křivě nebo nedej bože máte křivou podlahu, pak bude vysílat paprsek křivě.

Poté byly vyznačené body přeneseny do výšky, ve které má být umístěn sádrokartonový podhled, tj. zhruba 10 cm pod současnou úroveň stropu, neboť jsme zvolili dvouúrovňovou montáž. S pomocí značkovací sady (orýsovací šňůry, zednického provázku zvaného brnkačka apod.) se body propojily, aby byla vidět celá přímka.

Na strop jsme si rovněž do tvaru šachovnice vyznačili místa, kde budou upevněny CD profily s roztečí 50 cm.

Montáž profilů

Na svislé zdi jsme po celém obvodu místnosti pomocí natloukacích hmoždinek připevnili UD profily s roztečí přichycení 50 cm.

Na strop jsme stropním hřebem přichytili přímé závěsy, do kterých se upevnily CD profily v jednom směru, které zároveň leží na UD profilech. Dále jsme pokračovali upevněním CD profilů v opačném směru pomocí křížových spojek. Krajní profily byly zasunuty do UD profilů.

Montáž sádrokartonu

Samotná montáž sádrokartonu je práce, na které se nedá nic pokazit. Jen je nutné vzít v potaz pár základních věcí. První z nich je, že originální sádrokartonové desky mají zkosené hrany, což je účel. Proto když budete desky řezat, musíte jim rovněž zkosit hrany. K tomu postačí obyčejný lámací nůž, kterým se desky i řežou.

Je to z důvodu toho, aby se do těchto míst dostal tmel a spoje pak nepraskaly. Druhá poučka říká, že nikdy se nesmí potkat roh sádrokartonu s jiným rohem. Pro lepší pochopení jsou zde vloženy infografiky.

Sádrokartony si upravíte do požadovaných rozměrů či tvarů a pomocí rychlošroubů je připevníte k CD profilům.

Spoje mezi deskami se očistí od prachu a přelepí se páskou. V našem případě byla použita samolepicí páska ADFORS FibaTape®.

Tmelení

Nakonec se všechny spoje a hlavičky rychlošroubů musí přetmelit. Na hluboké spoje mezi jednotlivými deskami byl použit práškový tmel Rokoplast a na finální tmelení pastovitý finální tmel pro sádrokartony a omítky od MPL stavebniny. Po vytmelení je nutné povrch přebrousit. Tato činnost byla provedena 2x, aby bylo dosaženo dokonalého povrchu.

Příručky výrobců

Pokud si chcete rozšířit znalosti, můžete navštívit stránky výrobců, kteří pro vás připravili příručky – Tip Knauf pro úspěšnou výstavbu, Rigips návody a tipy pro výstavbu, Lafarge Gips Suchá výstavba v praxi atd.

Časová náročnost

Ve dvou lidech sádrokartonová stropní konstrukce jednoho pokoje o velikosti 12 m2 zabrala zhruba celý den. Ale musím říct, že jeden ze zúčastněných tuto práci provádí denně, takže jako amatéři počítejte s vyšší časovou dotací.